A Polgári Szécsényért Alapítvány ezen a héten immár 15. alkalommal rendezi meg a Példakép Tábort Szécsényben, a Közép-magyarországi ASZC Lipthay Béla Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum, Szakképző Iskola és Kollégiumban. Kedden délután nyílt napot tartottak, ahol a résztvevők meggyőződhettek arról, hogy a Példakép Tábor milyen nemes célt szolgál.


Az idei Példakép Táborban 64 hátrányos helyzetű roma és nem roma Nógrád vármegyei gyermek üdülését biztosítják. Mint ismert, a kezdeményezés középpontjában midig is az elfogadás, a roma kultúra ismerete és az identitás erősítése állt. A szervezők hasznos programokkal és kiváló példaképekkel töltik meg a tábort úgy, hogy a gyerekek közben játszva tanulhatnak és kapcsolatokat építhetnek. Az egyhetes kikapcsolódás mellett olyan ismeretekre tehetnek szert, amelyek segítik őket az egészséges életmód kialakításában, a szakmaválasztásban, valamint számos új készséget is elsajátíthatnak. Az egykori táborlakókból kinevelkedett alumnik, azaz kvázi öregdiákok pedig folyamatosan igazolják, hogy milyen magasra juthatnak el a táborban szerzett tapasztalatoknak köszönhetően.
Már 1500 gyermeknek szereztek felejthetetlen élményeket a Példakép Táborban
A 15. Példakép Tábor kedden megtartott nyílt napján Varga Krisztina táborvezető köszöntötte a megjelenteket. Beszédében kiemelte:
Immár 15. alkalommal rendezzük meg a Példakép Tábort, ahol körülbelül 1500 gyermeknek hoztunk létre egy önfeledt nyaralást. Közben ez egy életforma lett a kollégáimnak, és elmondhatom, hogy nagyon sok gyermeknek is.
Varga Krisztina arról is beszélt, hogy 15 éve indították útjára a Példakép Tábort, a fő támogatójuk pedig a Hanns Seidel Alapítvány volt egészen tavalyig. Végül köszönetet mondott mindazoknak, akik segítették az idei tábor megvalósulását.
Ezt követően Fixl Renáta, a Hanns Seidel Alapítvány budapesti irodájának nyugalmazott vezetője – aki szintén a kezdetek óta részt vesz a tábor szervezésében – biztosította a jelenlévőket arról, hogy jövőre is megrendezik majd a Példakép Tábort.
A folytatásban dr. Bablena Ferenc István, a Nógrád Vármegyei Közgyűlés társadalmi megbízatású alelnöke is megosztotta gondolatait a jelenlévőkkel. Beszédében hangsúlyozta, szécsényiként nagy öröm számára, hogy a város adhat otthont a tábornak.
Végül Szűcs Kornélia, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Nógrád vármegyei igazgatója méltatta a tábort és annak szervezőit, majd ismertette a programjukat, amelyen előadásokkal és kóstolóval is várták a gyermekeket.
Számos programmal készültek a gyerekeknek
A nyílt nap további része a „Kalandok napja” téma köré épült, ahol a diákok és a vendégek interaktív foglalkozásokon vehettek részt:
- délelőtt Csáki Balázs, a NAK Nógrád vármegyei elnöke tartott előadást, továbbá a jelenlévők megismerkedhettek a méhek világával, a tej-, illetve a tökmagolaj termékekkel, valamint zöldségeket és gyümölcsöket is kóstolhattak.
- A délutáni órákban Pifka Zsolt Nógrád vármegye vezető mentőtisztje tartott bemutatót, illetve a honti származású látássérült Guinnes-rekorder, Karvai Sándor érzékenyítő foglalkozásán is részt vehettek a fiatalok, sőt Zsolt gazda is ellátogatott a táborba.
A nagy népszerűségnek örvendő Példakép Tábor a hagyományokhoz hűen pénteken zárul, azonban addig is még számos programon vehetnek majd részt a gyermekek a rendvédelem-, az értékek-, valamint a vásárnaphoz kapcsolódva.
Videó link: Példakép Tábor Szécsényben
https://www.nool.hu/helyi-kozelet/2026/06/peldakep-tabor-szecseny-hatranyos-helyzetu-gyermek
