Közönségszavazás – Az év civil szervezete Nógrád vármegyében -INDUL A SZAVAZÁS!

„Az év Nógrád vármegyei civil szervezete” díjat harmadik alkalommal hirdeti meg a Nógrád Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ.

A díjat idén az a Nógrád vármegyei civil szervezet kaphatja meg, amely 2023-ban a leginnovatívabb helyi rendezvényt vagy programot valósította meg. Ennek megfelelően, azokat a Nógrád vármegyei székhelyű civil szervezeteket kerestük, amelyek tagjai a helyi adottságokra, lehetőségekre, igényekre vagy jellegzetességekre reagálva, saját ötleten alapuló, egyedi eseményt hoztak létre 2023 évben.

A díjra a vármegyéből huszonkét jelölés érkezett. Az idén a szakmai zsűri mellett közönségszavazásra is lesz lehetőség – egészen az ünnepélyes eredményhirdetés megkezdéséig. Mindkét díj mellett 100 ezer forint pénzjutalomban is részesülnek a nyertes szervezetek.

2024. február 1-jén (csütörtökön) 9.30 óráig adhatják le szavazataikat a szervezet saját fotóját és bemutatkozó anyagát tartalmazó poszt „lájkolásával”. (Csak az eredeti poszt alá érkező reakciókat tekintjük érvényesnek.)

Facebook link: https://www.facebook.com/NogradMegyeiCivilInformaciosCentrum/posts/pfbid08MSCf6GqQdYtUtwkrUXnaVu7AymQ6HucduZLpw5m5qLrBi8uYMzFt4psaoxRpiuBl

Ünnepélyes díjátadó a Civilek Napján: 2024. február 1. 10.00 óra, helyszín: Nógrád Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ (Salgótarján, Klapka út 4.).

Családokért Érdekképviseleti Művészeti és Sportegyesület (Salgótarján)

Az egyesület 2015 óta aktív részvevője Salgótarján rendezvényeinek, továbbá a rászorulók támogatásának. Egyesületünk elnöke 2019-be „Az év Nógrád megyei önkéntese” díjat is átvehette, mivel egyesületünk alappillére az önkéntesség, támogatás, segítés. Emellett tánciskolákat működtet Szlovákiában (Füleken) és Salgótarjánban. Szinte nincs olyan városi rendezvény, ahol a növendékek ne lépnének fel. Tavaly országos és európai bajnokságokon is első és dobogós helyezéseket értek el.
Egyesületünk saját rendezvényt is létrehozott melynek neve: ” RÉMSÉGES FESZTIVÁL”, ami Halloween-kor van, és erre is épül. Közel 400 fő, köztük Szlovákia-Fülekről is részt vettek, mind a szervezésben, vagy akár látogatóként is. A rendezvényen több iskola, művészeti csoport és egyesület is aktívan tevékenykedett, szuper ötleteivel. A rémséges fesztivál mindig egy felvonulással kezdődik, melyen a jelmezben lévők Salgótarján utcáit ellepik, kicsik és nagyok. Majd tánc-és művészeti bemutatókkal folytatódik. Tavaly a „legrémségesebb hang” is gazdára talált. A fesztivál jó hangulatú, vidám, közösség építő rendezvény, ami hagyományosan minden évben megrendezésre kerül. Nagyon fontos, hogy minden bábu, jelmez, helyszínen készíthető kézműves játékok, illetve nyalókák, lufik, varázs teák, ingyen kaphatóak minden részvevőnek. Az anyagi hátteret a rendezvényekhez saját pénzből állták a tánciskolánk növendékeinek szülei. Így még inkább különlegessé vált a RÉMSÉGES FESZTIVÁL

Dejtári Fonó Kulturális és Falufejlesztő Egyesület (Dejtár)

Hitvallásunk: „Őrizd értékeinket a szép és tartalmas jövőért!”
Egyesületünk 2001. március 31-én alakult civil kezdeményezés eredményeként.
Az alapításkor megfogalmazott és az azóta eltelt 22 év alatt megvalósult célkitűzéseink és tevékenységeink:
• Tájház létrehozása, működtetése, fejlesztése, a hagyományozott értékeket megbecsülő környezet kialakítása a minél régebbi múlt tárgyi, tevékenységbeli, életmódbeli, viseleti értékeinek felkutatásával, gyűjtésével, bemutatásával.
• Népdalaink, népszokásaink, hagyományaink gyűjtése, felelevenítése, kulturális örökségként való átmentése a fiatalabb generációk számára, beépítése óvodánk és iskolánk pedagógiai programjaiba, eseményeibe.
• „Keresztek útja” – kincskereső túraútvonal kialakítása
• Kisközösségek működtetése (Dejtári Hírmondó – papíralapú és online alapítása, szerkesztése és népszerűsítése, az ábrázoló és kifejező művészeti ágak és a népművészet kismesterségeinek gondozása, ápolása, életmódformáló – és mozgásfejlesztő kisközösség, Szivárvány és Savio Szent Domonkos Kórusok, Nefelejcs néptánccsoport, A „Nagy Ház asszonyai” gasztro csoport, Dejtári Örökzöldek –természetvédő és környezetmegismerő csoport)
• Az emberek, nemzedékek, közösségek és kultúrák közötti bizalom és párbeszéd erősítése érdekében közösségi programok, események, találkozók szervezése, megvalósítása, a civil társadalom és a falu intézményei tevékenységének összehangolása, kiteljesítése
• Kapcsolatépítés, kapcsolattartás mikrotérségi, térségi, megyei és országos közösségekkel, szervezetekkel, falvakkal, határon túli testvértelepülésekkel, közös rendezvények szervezése.
• Az itt élt és tevékenykedett Luspay Kálmán kántortanító életének, családjának felkutatása, hagyatékának gyűjtése, bemutatása, emlékszoba létrehozása – 10 éven át Luspay Népdalverseny rendezése.
• A környezetünkben lévő Ipoly – Duna Nemzeti Park részét képező Páskom legelő, növény és madárvilágának feltérképezésében való kutatás, részvétel, túrák, Fülemülék éjszakája rendezvényeinek megszervezése, lebonyolítása.
• Állandó résztvevői és szervezői vagyunk a Sugárkankalin Turisztikai Egyesület szervezésében megrendezésre kerülő kerékpártúráknak, amelynek egyik házigazdájaként innovatív ötletekkel, kiállításokkal, bemutatókkal színesítjük a szervezet rendezvényét.

A 2023. évben legnagyobb sikere volt e fogadás ötleteinek és kiállításainak (Fotófal/ Polgári kávézó sarok kialakítása/ Dejtári népviseletes család életkép bemutatója/ „Bogarasok és gyűjtők kiállítása” – Amibe nem törölnénk a szájacskánkat (szalvéta kiállítás) – „Mint a Mókus fenn a fán” (érmék, oklevelek, úttörő emlékek bemutatója) – „Becsali, az italozás útja dédszülőktől unokákig” (poharak, kancsók , készletek bemutatója) – Lengyel tájegységi népviselet gyűjtemény – „Amerre vitt az utunk” (hűtőmágnesek és település plakettek bemutatója) – Korsó – és kupagyűjtemény – Falvédők bemutatója/ Helyi kézművesek és alkotók kiállítása (horgolás, fonalgrafika, üvegfonás, üvegpötty technika))
Közösségünk hozzájárul településünk programjainak bővítéséhez, hagyományaink, értékeink ápolásához, továbbéléséhez, kulturális és értékteremtő kapcsolatok bővítéséhez, innovatív törekvéseink megvalósításához. Ez a kis közösség még mindig tenni akar, jobbá, szebbé, örömtelibbé tenni a saját, a velünk élők, s a környezetükben élők mindennapjait, ünnepeit.

Drégelyvár Alapítvány (Drégelypalánk)

1552. július 6-9 között Szondi György várkapitány mindössze 146 hős katonájával mindhalálig védte a kicsiny drégelyi sziklavárat Ali budai pasa 12.000 fős ostromló seregével szemben.
1991-ben jött létre a Drégelyvár Alapítvány, melynek célja Drégelyvár romjának a teljes megsemmisüléstől való megmentése, a vár helyreállítása, valamint a Szondi kultusz és hagyomány életben tartása a jövő nemzedék számára.
Az alapítvány közreműködésével azóta 1 500 köbméter fal került visszaépítésre.
A több mint 30 éves küzdelmes, de sikeres munka eredményeként a várrom Szondi és hős vitézeinek méltó, látogatható és az idelátogatóknak felejthetetlen élményt nyújtó emlékhelyévé vált. Ma már kb. 15-20 ezer látogatója van évente, amely folyamatosan nő.
Az alapítványnak foglalkoztatottja nincs. A kuratórium tagjai – önkéntesek segítségével – mindenféle ellenszolgáltatás nélkül végzik mindennapi tevékenységüket.
Az Alapítvány szervezésében végzett helyreállítás kizárólagosan adományokból,
1%-os támogatásokból, esetenként pályázatokon elnyert pénzösszegekből folyik.
A régészeti feltárások az utóbbi 10 évben megszűntek. A várfalak további állagmegóvást, felújítást igényelnének, sajnos erre jelenleg nincs semmiféle forrás.
Drégelyvár a Nemzeti Örökség része, Történelmi Emlékhely, a vár hősi helytállásról, a hazaszeretetről üzen a mának, az idelátogató turistáknak, kései unokáknak.
Szeretnénk a várat, mint kegyeleti helyet tovább építeni, hogy méltóbban tiszteleghessünk a Szondi György és vitéz katonái előtt.
A Drégelyvár alapítvány a jelentős szerepet vállal kulturális rendezvények szervezésében, a várhoz érkező látogatók tájékoztatásában, a történelmi múlt felidézésében, a Szondi kultusz megőrzésében.
Évente megrendezésre kerülő programok: Emlékhelyek napja, Szondi várfutás, Szondi várjátékok (társszervező) Kulturális Örökség Napok.
Legfőbb célunk, hogy „Legyen minden magyar embernek egy köve Drégely várában!” ezért a jó pár éve a vár megmentéséért ún. “Kőjegyeket” kezdtünk árusítani 200, 500, 1 000 Ft-os címletekben. Az ezekből befolyt pénz viszont kevésnek tűnik a valós építkezés elkezdésére.
– Az alapítvány további fontos célja, hogy az ifjú generáció ne a filmekből, internetes játékokból, hanem hiteles források által tájékozódjon a történelmi hagyományőrzésről, s hogy ráirányítsuk a figyelmet saját történelmi emlékhelyünkre, Drégely várának megismerésére.
Éppen ezért 2023-ban több alkalommal szerveztünk „spontán”, előre meg nem hirdetett kitelepüléseket a Szondi vitézei Hagyományőrző csapat tagjaival a várba érkező kirándulók nagy meglepetésére. (Március 15, Húsvét, Augusztus 20, Október 23.)
A korosztályoknak megfelelően szemléltettük a török hódoltság korának történelmét, viseletét, fegyverzetét a vári bemutatók során.
A látogatók akár láncingbe bújva, páncélban, sisakban, szablyával a kézben idézhették fel a XVI. századi eseményeket.
– 2006-ban elhelyeztük a várral kapcsolatos látogatói vélemények, észrevételek megismerésére egy kis faládikába a „Látogatók könyvét”, amelyet azóta szükségszerűen és rendszeresen cserélgetünk.
A Drégelyvárhoz látogatók legszebb bejegyzéseiből készült el 2016-ban a „Látogatók könyve I.”, kötet mintegy 15 év bejegyzéseiből.
A kötet folytatásaként látott napvilágot 2023. decemberében a „Látogatók könyve II.” kiadvány, mely egyedülálló e tekintetben Magyarországon és azt igazolja, hogy érdemes folytatnunk vármegmentő tevékenységünket, hiszen Drégely vára minden évszakban az egyik leglátogatottabb börzsönyi kiránduló helyszínek közé tartozik.

Duci Csapat (Karancslapujtő)

2011. évben jegyezték be egyesületünket, melynek célja hogy közelebb hozza az embereket egymáshoz és népszerűsítse a közösségi értékeket. A mai napig évente 30-35 alkalommal veszünk részt különböző gasztronómiai fesztiválokon, bemutatókon minden egyes alkalommal a dobogós helyet megtartva, a hagyományos ételeket, palóc ízeket, bemutatva az ország minden területén. 2023-ban 14. alkalommal tartottuk meg a Park Party elnevezésű rendezvényünket, melynek ezúttal új helyszín, a Somoskői Látogatóközpont adott otthont. A tagok nagy örömére évről évre egyre többen szereznek tudomást az eseményről, a távolabbról érkezők is elviszik a Park Party hírét, így a gasztronómiai megmérettetésen részt vevő csapatok létszáma is folyamatosan nő. Az idei rendezvényre 27 településről érkeztek főző csapatok az ország minden részéről. Zenével, árusokkal, kézművesekkel, büfével, tombolával, valamint vidámparkkal is vártuk a helyszínre érkezőket. Emellett délután lovasbemutatóval és csergetéssel szórakoztattuk az érdeklődőket, de operaénekekből, mulatós slágerekből, táncdalokból, apáca showból, valamint koncertekből sem volt hiány

Együtt Ipolyvecéért Mozgalom (Ipolyvece)

Az Együtt Ipolyvecéért Mozgalom 14 éve munkálkodik azon, hogy évről évre jobb legyen ipolyveceinek lenni. A 2023-as évben is sikerült szinte minden korosztály számára valamilyen emlékezetes élményt biztosítani, legtöbbször az önkormányzattal szorosan együttműködve.
Az évet hagyományosan a falu időseinek szervezett programmal nyitottuk meg, ahol a zenés előadás után egy kellemes vacsora és jó zene mellett tudtak az idősek beszélgetni, nótázni – és az jókedv mellett kis ajándékkal térhettek haza.
A nyári, egész napot felölelő családi nap gazdag programmal várta a kicsiket és nagyokat, helyieket és visszalátogatókat egyaránt – a bábmese után a gyerekek ugrálóváraztak, kézműveskedtek, lovagoltak, állatot simogattak, kamiont „vezettek”, körhintáztak, népi játékokat játszottak, fociztak – és szinte minden család beállt a családi fotósarokba is, hogy elkészüljön róluk egy hangulatos nyári portré, melyet később az egyesület ingyenesen eljuttatott a családokhoz. A napot sütiverseny, majd gyerekkoncert zárta.
Ez az ősz sem telhetett el szüreti felvonulás nélkül – a viseletbe öltözött gyerekek és felnőttek lovaskocsival és kisvonattal járták be a falu majd’ minden utcáját, közben a zenekar húzta a talpalávalót, a megállóknál pedig minden korosztály bemutathatta néptánctudását és énekhangját, na meg falatozhatott a kínált finomságokból.
Hagyománnyá vált az is, hogy az ősz végi tsitári gyalogos zarándoklaton résztvevőket meleg ebéddel vendégeli meg az egyesület a hazaúton, a drégelypalánki Várkapitány Étteremben.
A 2023-as advent kifejezetten gazdag volt egyesületi programokban, két hétvégi délutánon kézműves workshopot rendeztünk a Művelődési Házban, ahol ügyes gyerek- és felnőttkezek alkottak adventi hangulatban – az egyéni díszek mellett közösen készítettük el a falu adventi koszorúját is, melynek két gyertyáját egyesületi szervezésben, az óvodás gyerekek aktív közreműködésével gyújtottuk meg – és együtt díszítettük fel a karácsonyfát is az óvodai karácsonyi ünnepségre.
És ismét megszerveztük az Adventi Ablakok megmozdulást, melynek során minden decemberi napon egy-egy újabb ablak öltözött ünnepi díszbe és fénybe a faluban.
A falu újszülöttjeiről sem feledkeztünk meg, 2023-ban 12 db babaköszöntő csomagot adtunk át a babáknak és szüleiknek – külön öröm volt, hogy több családnál már nem először jártunk a csomagunkkal.

Kazár Nyugdíjasaiért Egyesület (Kazár)

Kazár Nyugdíjasaiért Egyesület 20 évvel ezelőtt alakult, önszervező, érdekvédelmi és érdekképviseleti, társadalmi szervezet.
Az egyesületünk célja elsősorban Kazár község és térségének nyugdíjasainak érdekképviselete, támogatása, számukra különböző programok, szabadidős, kulturális, sport és egyéb hasznos tevékenység biztosítása. Fontos feladatunknak tartjuk a hagyományok megőrzését, ápolását, átadását az ifjúság részére.
A Kazár Nyugdíjasaiért Egyesület a térségben első alkalommal úgy szervezte meg a Népviselet Napját, hogy központja a többi Nógrád vármegyei település viselet bemutatásának. Ezen kívül ezt úgy szervezte meg, hogy több generáció is részt vett ezen a bemutatón, az iskolás gyerekek és a tanárok egyaránt. Ezzel a palóc viseletek és generációkon átnyúló értékmegőrzését is megvalósítjuk. A Nógrádikum kazári laskát mi már nem csak készítjük, hanem a fiatal generációnak tanítjuk is !
Ganga és fékető kiállítást szervezett az egyesület a kazári viselet ékes darabjait összegyűjtve. Ezzel a gyűjteménnyel a Palóc Galéria egy újabb kiállítással bővült, így részletesebben megismertük a viseletünket, hagyományainkat.
Tagjaink aktívan jelen vannak a Palóc Világtalálkozón, az Anna Napi Búcsún, a Szent István napi ünnepségeken, a Laskafesztiválon valamint a falu karácsonyi, jótékonysági, gyűjtési rendezvényein. Szervezetünk működtet egy népdalkört 10 fővel, akik az országos nyugdíjas versenyeken szép sikereket érnek el mindig.

Kertvárosért Egyesület (Salgótarján)

A Kertvárosért Egyesületet 10 salgótarjáni fiatal hozta létre 2018 decemberében azzal a céllal, hogy Salgótarján urbanizált várostérségei közül a Kemerovó lakótelep természeti környezetét védje, javítsa, valamint elősegítse a településrész fejlődését. Az egyesület kiemelt feladata a belvároshoz közeli lakótelep és kertvárosias jegyekkel bíró, azt körülölelő családiházas lakóövezet családalapítás előtt álló fiatalok számára történő vonzóvá tétele, a lakótelep élettel történő megtöltése.
Egyesületünk kulturális-, családi-, sport-, szabadidős- és rekreációs események, programok szervezésén tevékenykedik minden korosztály számára, melyekben a kohézió megteremtésének erősítésének céljából az alapoktól indulva kívánjuk a hagyományőrzést és helyi értékek újra megismerését elindítani.
2023 decemberében első alkalommal rendezték meg a Kemerovói Adventi Vásárt, mellyel hagyományt kíván teremteni a városrészben.
A délután folyamán a kirakodó-vásár mellett ingyenes gyermekprogramok is várták a kilátogatókat, míg a színpadon karácsonyi műsorok kaptak helyet. Az egyesület arra is gondolt, hogy legyen egy közös karácsonyfa, melyre minden látogató hozhat díszt, ezzel is egyedibbé varázsolva az ünnepet.

Kilincs Egyesület a Fiatalokért (Karancslapujtő)

Az Egyesületünk 2016-ban alakult meg, felismerve,hogy a jelen és közeljövő nem kedvező gazdasági és megélhetési lehetőségei hatására egyre többen költöznek el és szervezik máshol megélhetésüket, életüket. Ezzel szemben mi úgy látjuk és érezzük jónak, hogy a saját és családtagjaink életét szülőföldünkön alakítsuk ki úgy, hogy a következő generációnak alternatívát nyújtsunk, hogy érdemes legyen itt élni.
Egyesületünk 2023-ban aktívan dolgozott. Programjaink többsége hagyományokon alapuló tematikájú volt, mert fontosnak tartjuk a felelevenítésüket.
Húsvétkor festettünk tojásokat, kemencében sütöttünk kalácsot,díszítettünk tojásfát,májusban megtartottuk a gyereknapot.
A Kárpát-medencei Kultúrpajta és Tündérkert Hálózat által kiírt nyertes pályázat segítségével megalapítottuk a megye első Tündérkertjét,amihez a pórszombati prima primissima díjas Kovács Gyula erdész ,gyümölcsész felajánlott 3 régi magyar gyümölcsfa csemetét,e szellemiség köré szerveztük rendezvényeinket.
Közösségépítő programjaink ezzel nem értek véget, volt lecso party, mandalaépítés, lehetőséget kaptunk egy délvidéki népzenei együttes meghívására is,a helyi iskolában léptek fel.
Decemberben, 3. advent vasárnapjára szintén elsőként a völgyben megszerveztünk egy nagyon jól sikerült karácsonyi termelői kézműves vásárt.
Ebben az évben ahogy lehetőségünk lesz rá folytatni szeretnénk a közösség építést!

Lamenda Alapítvány (Balassagyarmat)

Alapítványunk fő céljai leginkább a 3 év alatti gyermekek napközbeni ellátásának biztosítása, annak érdekében, hogy a szülők minél előbb visszatérjenek a munkaerőpiacra, ezzel hozzájárulva a munka és a magánélet/család összeegyeztethetőségéhez. Családi bölcsődék, játszóházak működtetése, támogatása, nyári táborok szervezése. A másik kiemelt célterületünk a család társadalmi szerepének megerősítés, a munkavállalás és a családi élet összeegyeztetésének elősegítése. Olyan családbarát munkahelyek kialakítására irányuló szemlélet elterjesztése, kialakítása és fejlesztését megvalósító munkahelyi családbarát programok támogatása, melyek elősegítik a munka és magánélet összeegyeztetését, a családi, magánéleti és munkahelyi kötelezettségek összehangolását. Jelenleg 5 családi bölcsődét – 5 x 7 gyermekkel – működtetünk Balassagyarmaton és Cserhátsurányban (Játékváros Családi Bölcsőde Hálózat), ahol nemcsak a gyermekek napközbeni ellátását biztosítjuk, hanem közösségfejlesztő, közösségépítő programokat szervezünk a szülők és családok részére is. Családi bölcsődéinket már 10 éve működtetjük folyamatosan szinte maximális létszámmal.
Idén már 8. éve nyári táborokat szervezünk kisgyermekek részére (évente 100 fő), hogy megkönnyítsük a szülők dolgát. A közösségfejlesztési tevékenységhez kapcsolódik a 2019. évi őszi kezdeményezésünk, melynek célja, hogy a Balassagyarmati kistérségben az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő gyermekek és családjaik részére egy helyi közösség alakuljon. A tevékenységeinkbe folyamatosan próbáljuk bevonni nemcsak a családokat, lakosságot, civil szervezeteket, hanem a cégeket, vállalkozásokat is.
2023. évben első alkalommal sikeresen megszerveztük Balassagyarmaton az 1. Családi és civil expot, melynek célja a civil szervezetek megismerése, társadalmi elismertségük növelése, a szférák együttműködése volt.

Muzsikál az Erdő Alapítvány (Pásztó)

A „Muzsikál az erdő” összművészeti rendezvénysorozat, amely felöleli a művészetek rétegeit, a természet, a környezet megóvásának a fontosságát, a fenntartható életforma jelentőségét. 2023-ban a 20. évfordulóját ünnepelte. Célja: az erdő és a zene, a művészet erejével a környezettudatos, a fenntartható életvitel irányába mozdítani a rendezvény résztvevőit. Lehetőséget kínál a szabadidő aktív eltöltésére a térség lakói és az ide látogató turisták számára egyaránt. Népszerűsíti a magyar vidék különleges természeti adottságait, az erdőket, a helyi közösségek hagyományait, a helyi szellemi, kulturális értékeket, a palóc identitástudatot, a klasszikus- és a népzenét, a környék képzőművészetét, a térség gasztronómiai hagyományait. A rendezvény közösségformáló erővel bír, kialakult törzsgárdával rendelkezik, szellemiségével a résztvevők nagymértékben azonosulni kívánnak.
A „Muzsikál az erdő” – Mátrai Művészeti Napok 2004 nyarán szerveződött első alkalommal Nógrád vármegyében. A kezdeti 3-4 napos eseményből nőtte ki magát 9 napos 9 helyszínen zajló eseményfolyammá, majd országos és határokon átnyúló rendezvénysorozattá. A helyi közösségek, szervezetek (önkormányzatok, erdészetek, civil szervezetek, művészek) összefogásával, az erdő, a zene – a művészetek különböző ágainak az összefonódásával jön létre. A „Muzsikál az erdő” – Mátrai Művészeti Napok minden nap más-más település köré szerveződik, ahol a céloknak megfelelő programok kapcsolódnak egymáshoz. 2023-ban Szurdokpüspökiben, Tar-Fenyvespusztán, Pásztó-Mátrakeresztesen, Mátraverebély-Szentkúton, Salgótarján-Eresztvényen „muzsikált az erdő”. A sajátos rendezési elvek az ország egyéb régióiban szervezett rendezvények esetében is érvényesültek. Kapcsolatokat épít a régiók között, minden rendezvényére magával viszi a gyökereit, népszerűsíti Nógrád vármegye értékeit.

Nógrád Megyei Tudományos Ismeretterjesztő Egyesület (Salgótarján)

Nógrád Megyei Tudományos Ismeretterjesztő Egyesület 1990. szeptember 26-án vált önálló jogi személlyé, közhasznú minősítésű. Kiemelkedő tevékenységet végez az alábbi területeken: anyanyelvi kultúra ápolása elsősorban működési területén, idegen nyelvi ismeretek terjesztése vizsgáztatás, tehetséggondozó tevékenység folytatása, szakkörök, vetélkedők, táborok, levelező versenyek szervezésével. Ismeretterjesztés vetélkedők, szakkörök, táborok keretében. Hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű csoportok társadalmi esélyegyenlőségét, (re)integrációját, foglalkoztatását segíti, bevonva őket az egész életen át tartó tanulás folyamatába. A digitális technológiákkal kapcsolatos készségek fejlesztése. Pegazus Természettudományos Élményközpont működtetése
A díjra az egyesület a „Szeretet utca 23.” projekttel jelentkezett. Az egyesület 1996-tól minden évben megyei szinten meghirdeti az Én karácsonyom irodalmi és rajpályázatot általános és középiskolás fiataloknak, melyen alkalmanként 300-400 diák vesz részt. A sikeres eseményt az elmúlt évben kiterjesztettük az óvodásokra, az Ukrajnából menekültekre, a korhatárt nem korlátoztuk. A munkákból kiállítást szerveztünk, a díjakat ünnepélyes keretek között adtuk át. A programot tovább bővítettük, mindenki számára elérhető utcai eseménnyé fejlesztettük, kiegészítettük integrált, jótékony adomány osztással. A célcsoportunk a menekültek, árva, gyermekét egyedül nevelő szülők gyermekei, egyedül álló idősek. A pályázati munkákat utcai kiállítás kertében mutattuk be, a legjobbakat ajándékutalvánnyal jutalmaztuk. Széleskörű összefogással, támogatással, a Vöröskereszt, helyi vállalkozók bevonásával sikerült új, hangulatos karácsonyi ünnepséget szervezni.

Nők Civilben Egyesület (Pásztó)

A Nők Civilben Egyesület megalakulása óta arra törekszik, hogy innovatív, hiánypótló, értékteremtő, programokat szervezzen. Az összetartozás, az együtt gondolkodás, és cselekvés élménye tart össze minket, az idén immár 17 éve. Az év Nógrád vármegyei civil szervezete” díj-ra a Filmklub rendezvénysorozatunkkal pályázunk.
A rendezvényünk célja, hogy megismertessük az érdeklődőkkel a rövidfilmek világát, szakemberek, alkotók bevonásával hiteles tudást és információkat nyújtsunk, egymás véleményét meghallgatva közösséget építsünk.
További célunk, hogy a résztvevők új ismeretekkel gazdagodjanak, előadásokat és jó gyakorlatokat hallgathassanak annak érdekében, hogy a saját felelősség, a közös hang, és cselekvés eredményre vezessen.
A rövidfilmek közös megtekintése után a meghívott szakember témavezetésével megbeszéljük a látottakat. Beszélgetünk a film mondanivalójáról, a nézőkben keltett érzésekről.
Filmklub rendezvénysorozat évek óta nagy sikert arat a város és a térség lakossága körében.

Nyugdíjasok Nógrád Megyei Képviselete (Salgótarján)

A Nyugdíjasok Nógrád Megyei Képviselete 2010-től bejegyzett civil egyesület, jogelődünk a 2000-től működő nyugdíjas képviselet. Fő célunk az idős emberek, nyugdíjasok érdekképviseletének ellátása, egészségügyi, szociális és kulturális életfeltételeinek folyamatos javítása. Munkánk folyamatos, különböző eszközökkel erősítjük a Salgótarján, a Salgótarjáni járás és Nógrád megye településein működő időseket összefogó szervezeteket, idős klubokat, idősek napközi-otthonait. Az idős emberek tájékoztatásának fontos elemeként Idősek Világa címmel 2022-ben nyomtatott és online hírlevelet juttatunk el az idős szervezetekhez, klubokhoz. Sok szabadtéri rendezvényt, túrát, kirándulást szervezünk, találkozunk. Működésük 10 évében együttműködésünk mindig hasznos volt a civilek számára.
Úgy gondoljuk, hogy szervezetünk egyedülálló tevékenységet folytat nemcsak Salgótarjánban, hanem az egész megyében élő szépkorúak és idősek közösségi életében. Évente két alkalommal kerül megrendezésre az általunk megálmodott kiállítás, amely a Tavasz virágai és Őszikék nevet viseli. A kiállított darabok , az idősek kezei által megalkotott kézműves produktumok. Ezen kézműves foglalkozások nemcsak a közösség összetartozását erősítik, hanem frissen tartja a szépkorúak lelkét szellemét és testi egészségét (finommotorikus mozgás). A kiállítás a népi hagyományokra kombinálva a modern kézműves alkotásokkal. A tapasztalataink alapján, ezekre a kiállításokra nagy igény van, hiszen a kiállító idősek folyamatosan várják és készülnek jelen rendezvényre.

Pálfalváért Lokálpatrióta Egyesület (Salgótarján)

2014–ben Zagyvapálfalván néhány helyi lakos álmodott egy nagyot, hogy az itt élők mindennapjait színesebbé tegye és kialakítson egy helyi kis közösséget. Az álom valóra vált és már lassan 10 éve, hogy Salgótarján ezen településrészének aktívan szereplői vagyunk, az elmúlt évek tapasztalatai jól bizonyítják, hogy szervezetünk tevékenysége hiánypótló és egyedülálló. Programjainkkal igyekszünk minden korosztály számára kedvezni, melyek a helyiek körében igen népszerűek és nagy közösség összekovácsoló hatással bírnak. Programjainknak otthon ad, saját közösségi házunk, a „Lapos”, ahol szabadtéri rendezvényeinket is meg tudjuk valósítani. Évente 10-12 alkalommal kínálunk programokat, melyekben kulcsfontosságú szerepet kap a hagyományápolás, a kultúra, a sport és a szórakozás. Legnagyobb örömünkre, a tavalyi évünk is igen mozgalmasra sikeredett. Megrendezésre kerültek a már hagyománnyá vált programjaink, amelyek az egész család számára nyújtanak szórakozást és kikapcsolódást, ilyen a Kerékpáros Piknik, a Szüreti Mulatság , Halloween-i tökfaragóverseny és az Adventi ajándékosztás. A városrészben 3 helyszínen (Gorkij lakótelep, Sugár út és Lapos közösségi tér) került megrendezésre, a Mikulás mellet egy kis zenés produkcióval közreműködött a Mona Deja-Vu Tánciskola is. Az eseményen több mint 200 gyermek vett részt, szüleivel és az egyesület aktivistái az ajándékok mellett meleg teával tették komfortosabbá a szabadtéren szervezett programot.
Számos újdonsággal is vártuk az itt élőket, gyönyörű környezetben megrendeztük az első házi horgászversenyünket, megvalósítottuk az első saját gyereknapi rendezvényünket és létrejött egyesületünk klubja is „Érdeklődök Klubja”, ahol új ismereteket szerezhetnek a résztvevők.

Palóc Karate Szövetség (Salgótarján)

A Palóc Karate Szövetség 1991-ben alakult, Nógrád megye első harcművészeti szövetségeként, azzal a céllal, hogy összefogja a régió tradicionális karatéval foglalkozó egyesületeit.
A Szövetség önkéntesen létrehozott, demokratikus önkormányzati elv alapján, közhasznú szervezetként működő, önálló jogi személy, amely nyilvántartott tagsággal rendelkezik, de tömegmozgalmaiban és közhasznú tevékenységében nem nyilvántartott tagok is részt vehetnek, közhasznú szolgáltatásaiból mások is részesülhetnek.
A szövetség legfőbb feladatai közé tartozik a shotokan karate népszerűsítése, az egyesületek szakmai továbbképzésének biztosítása, a gyermek- és szabadidősport tömegbázisának növelése, az utánpótlás nevelés támogatása és közreműködés az egészségre nevelés, az egészséges életmód kialakításában. A szervezet ezért minden évben több versenyt, edzőtábort, instruktori szemináriumot, továbbképzést és egészséges életmóddal kapcsolatos előadásokat szervez tagjainak.
A Szövetség célja kiemelten a gyermek, serdülő, ifjúsági és junior korosztályok, valamint a felnőtt korosztály szabadidős, illetve tömegsport tevékenysége keretein belül a rendszeres sportolás (versenyzés), testedzés, felüdülés, regeneráció szakszerű biztosítása, a sport, a testmozgás és a shotokan karate iránti szeretet megerősítése.
Tevékenységét egyre jobban jellemzi az ifjúság nevelését megcélzó irányvonal. Emellett törekszik a már kiemelkedő eredményeket elért versenyzői felkészülési és versenyzési lehetőségeinek javítására, támogatására.
Az eltelt 33 év alatt a tömegsportból kinőtt egy válogatott versenyzőket adó, kiemelkedő eredményeket felmutató, tekintélyes szövetség, mely mára közel 150 sportolót tömörít egységbe. A Szövetség egyesületeiben 6 éves kortól egészen a 60 éves korig fiúk-lányok, nők-férfiak edzhetnek rendszeresen együtt.
A szövetség elnöke Józsa Barnabás 4. Dan-os mester.

Palócföldi Népi Iparművészek Egyesülete (Kozárd)

A Palócföldi Népi Iparművészek Egyesülete /3053 Kozárd, Fő út 12./ 2002-ben alakult. Közhasznú civil szervezet. Tagjai hazai és Felvidéki elismert alkotók, kik a tárgyalkotó népi iparművészet hiteles képviseletével kívánnak hozzájárulni az Európai Unió kulturális örökségének sokszínűségéhez.
Munkájuk révén számos ország, így Szlovákia, Lengyelország, Bulgária, Finnország, Oroszország, Spanyolország, Horvátország és Franciaország mestereivel együttműködve szerveznek és valósítanak meg közös programokat. Kiemelt figyelmet fordítanak az ifjúság szabad idejének tartalmas eltöltésére, népi mesterségek megismertetésére, nemzeti identitástudatunk erősítésére. 

Palotási és Környékbeli Alkotók Csoportja (Palotás)

Az a tapasztalat, hogy Palotáson és a környező településeken van jó pár kreatív kézműves ember, akiknek az alkotásai nem mindig jutnak el a nagyközönség elé.
2023 tavaszán született meg a gondolat és azért jött léte ez a csoport, hogy egy csokorban megtalálhatóak legyenek ezek az alkotók és alkotásaik is.
Nagyon sokszor nem tudjuk, hogy egy jeles esemény alkalmából mivel lepjük meg szeretteinket, ismerőseinket. Pedig csak egy karnyújtásnyira van a számunkra megfelelő dolog, csak nem tudunk róla. Vagy van egy szuper elképzelésünk és segítség kéne a megvalósításához, de nem tudjuk, kihez forduljunk.
Összefogásuk óta részt vettek már több eseményen. A Falunapon mutatkoztak be először. Debütáló divat- bemutatójuk, ahol az alkotók kreációi lettek bemutatva, hatalmas sikert aratott. A gyönyörű modellek és Kenderikések szinte mindenkit levettek a lábukról. A kiállító standjukat is nagyon sokan meglátogatták. A gyerekeknek szervezett napközis táborban, szinte minden nap más alkotó tanította a kis iskolásokat valamilyen kreatív technikára. Volt gyöngyözés, festés, horgolás, kollázs készítés, ékszer készítés. Csodás kis alkotások születtek
Településünk több jeles eseményén is aktívak voltak. Lehetett velük kulcstartót fonni, papírból tartós karkötőt hajtogatni, gyöngyözni, festeni.

Pásztó Kollégiumáért Alapítvány (Pásztó)

A Pásztó Kollégiumáért Alapítvány fő tevékenysége az oktatást kiegészítő tevékenység. Alapítványunk segítségével minden tőlünk telhetőt megteszünk azokért a gyermekekért, akik a pásztói Mikszáth Kálmán Gimnáziumot és Kollégiumot választják középiskolai tanulmányuk színhelyéül. Ezek a diákok otthonuktól távol, 14-15 éves kamaszként próbálják ki az önállósodást, a szülőktől való messzeség elfogadását, a jövőjük szempontjából fontos tanulmányaik érdekében. Az Alapítvány támogatja azon programokat, amik lakóink/tanulóink szempontjából hasznosak lehetnek, mint a nemzeti identitás, a szülőföldhöz való kötődés erősítése, a nemzeti csoporthoz (a mi esetünkben a palócsághoz) és annak kultúrájához a kötődés, mindenek előtt annak létének megismerése, ismerete; a nemzeti attitűdök (pl. nemzeti büszkeség), hazánk minél szélesebb körű ismerete; a viselkedéskultúra finomítása; az önismeret erősítése. 2023-ban a Tankerület nagylelkű adományaként nagy beruházás történt a kollégiumban: a régi, korszerűtlen ablakainkat új nyílászárókkal cserélték ki. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy átadjuk tudásunkat tanulóinknak, felhívjuk figyelmüket a fenntartható fejlődésre, ennek jegyében a nyáron óriási összefogással -régi és mai diákok anyagi és tárgyi felajánlásaik segítségével- kicseréltük a kollégium 120 db ablakán a 41 éves elhasználódott függönyöket, sötétítő függönyöket, 56 szobánkban lecseréltük a 41 éves falvédőinket modern, laminált lapokból összeállított falvédőkre. Munkánk elismerését jelenti, hogy Alapítványunk számláján több, mint 2,5 millió Ft támogatás gyűlt össze, valamint az eddig munka gyümölcseként az adó 1%-ból is idén kaptunk a legtöbbet, 370.505 Ft-ot. Az összegyűlt adományokból és a jelenlegi kollégisták és szüleik jóvoltából kifestettük a szobák nagy részét. Lakóink saját ízlésük alapján festették le a falakat, a beépített szekrényeket, de új festést, új életet, új esélyt kaptak a szobákban található, szintén 41 éves, sokak által kidobásra ítélt polcok is. Sok szoba ajtaja is új kinézetet kapott. Több százan összefogtak ( diákok, tanárok, technikai dolgozók, szülők, nyugdíjas dolgozók, volt diákok, és olyan, akik példaértékűnek találták a kezdeményezésünket), pénzbeli-, tárgyi felajánlásokkal, sokan kétkezi munkával segítették munkánkat. Az idei nyár mindannyiunk számára nagy örömet okozott, mert hiába, hogy pedagógusaink, dolgozók zöme szabadságuk alatt voltak benn a kollégiumban, de a diákok sokaságával, az önkéntesek hadával vitt mindenkit magával a lendület, és a régi „ódon kastély” ma már új nevet kapott a benn lakóktól: „Tittel-villa” lett a becsületes neve. Kedves, kifejezetten szép, családias lakóotthont sikerült varázsolnunk segítőink által a bennlakó 70 kollégistának, a kollégiumi tantermekben tanuló közel 200 diák számára. Ezzel is azt kívánjuk erősíteni tanulóinkban, hogy nem elég várni arra, hogy mindig a segítséget kapjunk valahonnan, hanem magunk is kell tegyünk azért a haladásért, amit mi magunk elé tűzünk ki. Most teljesült mindenki vágya, megújult külsővel, belsővel, egy otthonos, a XXI. századnak megfelelő körülményeket teremtő munkálatok után elégedettek lehetünk a Tankerület, a tantestületünk (jelenlegi és nyugdíjas dolgozóink egyaránt), a szülők, a volt és jelenlegi diákok, és önkéntesek hozzáállásával, elértük a célunkat. Mindenki megtapasztalhatta az összefogás társadalmi hasznát, és ha figyelembe vesszük Coleman (1988) gondolatát, hogy az összefogás és szolidaritás jelenti a társadalmi tőke alapját, ezzel a tevékenységünkkel szilárd erkölcsi alapokat tudunk adni a ránk bízott gyermekeknek.

Somlyó-Forgách Lakóközösségi Egyesület (Salgótarján)

A Somlyó-Forgách Lakóközösségi Egyesület a TOP-6.9.1-16-ST1-2017-00001,,Forgách-telepi komplex programok ” projekt keretében számos közösségi programot tudott megvalósítani a Forgách telepen és vonzáskörzetében élők számára. Idősek Klubjának programjának egy fényképét hoztam:
– Nagyon büszkeség számomra, hogy ezeket a programokat többnyire helyi forgáchi vállalkozókkal tudtuk sikeresen és eredményesen megvalósítani.
– A programokon a résztvevők vendéglátásban részesültek.
– A programokon a korosztály főként idősekből állt, de volt, hogy vegyes volt.
– Mindig mindenki megtalálta a maga ,,szépségét” az adott programsorozatban.
– Közösségépítés volt a célja ezen programoknak, amit úgy gondolom, hogy pozitív irányban sikerült teljesíteni.
– Rengeteg különféle sport játékokkal (darts, íjászat stb) vagy szabadidős játékokkal (társas játékok, kártya partik, sakk stb) tette a program színéssé a résztvevők délutánját.
– A jó hangulat mindig garantált volt.

Szurdokpüspöki Tiszta Életéért Egyesület (Szurdokpüspöki)

Szurdokpüspöki több mint ezeréves, közel 2000 lelkes település a Mátra és a Cserhát ölelésében, a Mátra nyugati kapuja. Itt alakult 15 éve a Szurdokpüspöki Tiszta Életéért Egyesület 36 taggal. Céljai közt a sok száz éve élő hagyományok, szokások felkutatása, összegyűjtése, gazdagítása, továbbadása szerepel. Az egyesület tagjai nagy lelkesedéssel végzik ezt a gyűjtő munkát, melynek eredménye egy gazdag néprajzi gyűjtemény, ami a falu múltját tükrözi. Szurdokpüspöki Települési Értéktár-tárában a község hét Nógrádikumát mutatjuk be.
Ezek egyike a Hanák Kolos Turisztikai Öröksége, amiben a mátrai turizmus megteremtőjének gazdag életútja látható. Halálának századik évfordulóján egésznapos ünnepséggel, benne Hanák Kolos szoborállítással tisztelegtünk.
Az egyesület tevékenységei között a falu parkjainak ápolása, fák, bokrok, virágok ültetése, társadalmi és egyházi ünnepek előadások szervezésében és lebonyolításában való részvétel, kiállítások megvalósítása, a társadalmi,- és civil szervezetekkel való kapcsolattartás szerepel.
Így gazdagítja a falu kulturális életét, erősíti a közösséget! 

Vidékünkért Egyesület (Márkház)

Egyesületünk 2022 tavaszán alakult kis falunkban, Márkházán.
Számos célunk között szerepel a közösségi élet fejlesztése, pici falunk ismertebbé tétele, lovas és egyéb családi rendezvények szervezése, valamint adományok gyűjtése és osztása.
Kisebb rendezvényeink a gyereknap, lovaglási lehetőségek kínálása (időjárástól függően, nyári időszakban), betlehemi és húsvéti házikó saját kézműves dolgainkból összeállítva, adventi gyertyagyújtás, Márton napi felvonulás és lámpáskészítés.
Első nagyobb rendezvény volt 2023-ban a Pajta Piknik, amit a helyi pizzériával együtt bonyolítottunk le. Egyesületünk részt vett gyerekjátékokkal, kézműveskedéssel, és egyesületi tagjaink jóvoltából állatsimogatóval, traktorozással,lovaglással, arapapagáj fotózással. Sok látogatót vonzott kis falunkba más megyékből és városokból is.
Két egyedi adománygyűjtő és osztó rendezvényünk volt: traktoros mikulás és lovas angyalok csomagosztása. Fényekkel díszített piros traktoron érkezett a mikulás és télanyó karácsonyi zene és csengőszó kíséretében a gyerek nagy örömére.
Az év zárásaként pedig karácsony napján két angyalka érkezett lóháton segítőivel és minden házhoz vittek ajándékot, szintén zenével és csengőszóval.
Bebizonyosodott, hogy érdemes szervezkedni ilyen kis faluban is, mert van rá igény

Zabarért Egyesület (Zabar)

A Zabarért Egyesület egy fiatal, (2020-ban) alakult közösség. Az akkor először megrendezett Hidegfesztivál szervezése közben, és leginkább az utána megmutatkozó igazi közösségi életérzés vezette alapító tagjainkat az alakuló ülésünkre. Az azóta eltelt időben immár a 4. Hidegfesztivál létrejöttéért dolgozunk, és ezen kívül számos egyéb szerteágazó -az egyén és a társadalom javát egyaránt szolgáló- tevékenységet vittünk véghez, az alapító okiratunkhoz hűen igazodva, leginkább lakóhelyünk, és tágabb térségünk fejlődését célul tűzve ki. Több jótékony célú eseményt szerveztünk már meg, bonyolítottunk le, de több alkalommal szedtünk szemetet, tisztítottuk, szépítettük környezetünket, a legfiatalabb korosztályt is bevonva a tevékenységekbe. A térségben élő gyermekek közt több száz LEGO adományt tudtunk kiosztani, különböző alkalmak során. Büszkék vagyunk a közösségi összefogással felújított települési világháborús emlékműre is. Az állatvédelem területén is több sikeres akciót hajtottunk már végre, a témában pl. rajzversenyt hirdettünk és díjaztunk, de kutyák mentésén is több ízben dolgoztunk, valamint a közösségi érdekérvényesítéssel is sikeresen próbálkoztunk. A főbb ünnepkörök hagyományos megünneplését színes rendezvényekkel népszerűsítjük. Egyesületünkön belül megalakítottuk a Zabari Bazsarózsa Dalkört, mely sok környező településen, számos eseményt színesítve is bemutatkozott már a nagyközönség előtt. Jelenleg egy túra csoport létrehozása a célunk. A környező cégekkel, önkormányzatokkal, és civil szervezetekkel igyekszünk jó kapcsolatokat kialakítani. Számos pályázati kiírást sikeresen teljesítettünk, így nyílt alkalmunk az itt -a teljesség igénye nélkül- felsorolt tevékenységeinket végrehajtani. Az elmúlt évben először volt lehetőségünk az adó1% gyűjtésére, melynek során jelentős összeggel segítették a felajánlók a Zabarért Egyesület működését,- támogatásukat ezúton is hálás szívvel köszönjük! Reméljük, hogy tevékenységgel teli működésünk továbbra is méltóvá teszi közösségünket a bizalmukra! 

Scroll to Top