Csipkevilág a múzeumban

A Palócföldi Népi Iparművészek Egyesületének szervezésében, az idén 12. alkalommal került megrendezésre a Nemzetközi Csipkekonferencia és Kiállítás a Palócföldön. A konferencián a lengyelországi Bobowa, Koniakow, Krakkó, a szlovákiai Rozsnyó, Érsekújvár, valamint a Palócföldi Népi Iparművészek Egyesületének csipkekészítői vettek részt.

Kozárd/Szécsény. A tanácskozásra, Budapestről a Csipkekészítők Baráti Köre is delegált tagokat. Az idei tanácskozásnak Kozárd adott otthont, a kiállítást, amelyen felvidéki, rozsnyói csipkekészítők alkotásai láthatók, a szécsényi Kubinyi Múzeum látható.

csipkevilág

Érdeklődők a múzeumi csipkekiállításon

Török János az egyesület elnöke, lapunknak elmondta, hogy az alkotó napokon a konferencia résztvevői a hunia csipkekészítéssel ismerkedtek. A konferencián Erdei Lilla néprajzkutató, etnográfus, A horgolt és a vert csipke alkalmazása a Palócföldön, a palóc viseletben címmel tartott előadást. Ezt kiegészítette Bocsi Éva népi iparművész – az egyesület tagja – baba kollekcióján és a viseletén lévő csipkék. A rozsnyói Angela Cintelova, Rozsnyó és környéke, valamint a gömöri csipkekészítést mutatta be. Az egy hetes tábor tagjai Terénybe látogattak, ahol Fáyné Tornóczky Judit az egyesület tagja által alapított csipkemúzeumot nézték meg.

A szécsényi múzeumban a csipkekiállítás megnyitója, Benkó Fruzsina Borbála – aki a televízió Felszállott a páva műsorában is szerepelt – szép, színvonalas énekével kezdődött. Szép Boglárka a Szécsényi Közművelődési Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója köszöntőjében azt mondta, azok, akik gyakran megfordulnak a Kubinyi Ferenc Múzeumban, már tudják, hogy a csipkekészítők minden évben rendszeresen kiállítanak. Elmondta, hogy az alkotók lelkes szervezője, motorja Török János a Palócföldi Népi Iparművészek Egyesületének az elnöke. Szólt arról, hogy a csipkekészítők közösségének tagjai szakmailag és emberileg is erősítik egymást. A kiállítás anyaga a múltról, a jelenről a jövőnek szól.

Török János megköszönte Benkó Fruzsina Borbála szép előadását, bejelentette, hogy a kiállításon hét rozsnyói alkotók munkái láthatók, személy szerint bemutatta őket.

Angela Cintelova a tárlat megnyitója elején arról szólt, hogy Rozsnyó és Gömör környéke nem csak gyönyörű, nagyon sok ügyes kezű ember él ott, amelyről a kiállítás is tanúskodik. Elmondta, hogy a vidékükön a csipkekészítés kétszáz éves múltra tekint vissza. Nagy részt terítőket, oltárterítőket készítenek, híres a gömöri csipkefőkötő. Rosznyón 1995-ben alakult meg a csipkekészítők klubja, azzal a céllal, hogy a hanyatlóban lévő csipkekészítést felelevenítsék, átörökítsék az utókor számára.

A kiállítás alkotóit, a megnyitón résztvevő Nemzetközi Csipkekonferencia tagjait, a szécsényi Erkel Ferenc Vegyes Kar, Lévárdi Beáta vezényletével népdalcsokorral köszöntötte.

Szenográdi Ferenc

(Forrás: www.nhc24.hu)

Scroll to Top