Fotóművészet Észak-Magyarországon

Nemhogy egy cikkben, de még egy kiállítás keretében sem lehet átfogóan bemutatnia három megye – Borsod, Heves és Nógrád – fotográfusainak alkotómunkáját, de ízelítőt adni mindkét formában lehet belőle. Ezért rendezik meg – forgószínpadszerűen – változó településeken e régió fotósainak évenkénti bemutatkozását. Mint arról már hírt adtunk lapunkban, a minap a 46. Észak-magyarországi Fotószemle nyílt meg, amelynek ezúttal – immár tizenhatodik alkalommal – Salgótarján a helyszíne. Pontosabban a Nógrád Megyei Fotóklub Egyesület tölti be a házigazda szerepét, a tárlatnak pedig a József Attila Művelődési Központ Előtér Galériája és az intézményben működő fotógaléria adott illetve ad helyet.

A megnyitón megjelenteket, a különböző szervek, szervezetek vezetőit, a rendezvényt támogatók képviselőit Homoga József egyesületi elnök üdvözölte, majd Dániel Zoltán Salgótarján alpolgármestere mondott köszöntőt. Kiemelte, hogy vannak olyan emberek, akik számára a fotográfia  művészi önkifejezésre alkalmas művészeti ág, meggyőződés, amit egész életükben vallanak és megpróbálják e nézetüket a gyakorlatban érvényre juttatni. Ilyenek a Nógrád Megyei Fotóklub Egyesület tagjai is több mint egy fél évszázada. Tevékenységüknek egyik rendszeres kifejezési formája a salgótarjáni fotóklubban 1970 óta bemutatott csaknem ötszáz kiállítás, de eredményes közreműködésük a vizuális kultúra fejlesztése, a fotózás népszerűsítése terén is. Képeikkel segítik a helyi rendezvények megörökítését, kiadványok létrejöttét, s műsoraikkal gazdagítják a városi televízió műsorát is. Eredményes – csoportos és egyéni – aktivitásukat számtalan díj, elismerés is igazolja. E kiállításon láthatók képek Dániel Zoltán szerint arról tanúskodnak, hogy készítőik elmélyültek a fotográfia titkaiban, elsajátították a szakmai fogásokat és ezen ismeretek birtokában tudják kibontakoztatni talentumukat, képességeiket.

Az Észak-Magyarországi Fotószemlét Horváth Imre, a Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetségének az elnöke nyitotta meg. Csatlakozván a salgótarjáni alpolgármester gondolataihoz, ünnepinek nevezte e rendezvény nyújtotta lehetőséget, e rendszeresen visszatérő alkalmat. Olyan ez, mint amikor a családtagok találkoznak egymással, csak ez esetben lelki rokonokról van szó. Horváth Imre csokorba kötve szólt azokról a belső ösztönzőkről, amelyeket folyamatosan inspirálják a fotósokat. Többek között megemlítette az  átélt élmények, emlékek birtoklásának, megőrzésének szándékát, az alkotás, a közlés, az örömszerzés vágyát. A MAFOSZ elnöke annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a fotózással foglalkozóknak érdemes megmérettetniük magukat egy hozzáértő – de értelemszerűen szubjektív – bíráló bizottság  véleménye által. Ugyanis egy-egy ilyen hazai regionális kiállítás mezőnyében való jó szereplés, alkalmasint díjazás semmivel sem kisebb értékű, mint a más kultúrköröket, szemléletmódokat képviselő nemzetközi tárlatokon való sikeres részvétel. A korlátozott férőhely kompenzálására javasolta Horváth Imre, hogy az arra alkalmas képeket vetítés keretében lehetne, kellene bemutatni.

fotomuveszet

A díjazott fotósok többsége egy közös felvételen is őrzi

a jeles esemény emlékét

Homoga József elmondta, hogy a negyvenhatodik szemlére a három megyéből ötvennégy fotográfus összesen hatszázötven digitális alkotását küldte be. Ebből a zsűri – amelyben Baán Katalin, E-MAFOSZ/b. albertirsai fotóművész, a torontói Kralovánszky Balázs, a Magyar Fotóművész Szövetség tagja, valamint Nervetty Károly E-MAFOSZ/g. fotóművész Székesfehérvárról foglalt helyet – harminchét szerzőtől kilencvenkilenc képet, hatvan színeset és harminckilenc fekete-fehér, vagy monochrom fotót javasolt kiállítani. Az utóbbi kategóriában különdíjat kapott Szabó Péter (Salgótarján), Dankó Gábor (Eger) és dr. Agócs József (Salgótarján). Harmadik helyezett Szathmári-Király Ádám (Sajógalgóc), a második Sándor-Tóth Zsuzsanna (Hatvan), az első pedig Szarka János (Miskolc) lett. A színes kategória különdíjasai: Szerencsi Gábor (Eger), Mitterpach Ildikó (Miskolc), Kállay László (Eger), Homoga József (Salgótarján), Bővíz Sándorné (Salgótarján) és Arany Róbert (Eger). A harmadik helyen Szathmáry-Király Ádám, a másodikon Herpai Imre (Eger), az elsőn pedig Bakos Béla Márk (Salgótarján) végzett. A MAFOSZ plakett-fődíjat Berendi Tibor (Salgótarján) vehette át. A díjátadási ceremóniát követően baráti beszélgetésre került sor. Mindenki  tetszését elnyerte a Nógrád Megyei Fotóklub Egyesület révén kiadott, Homoga József által tervezett tetszetős, esztétikus katalógus.

A megnyitón Németh Anna, a Zenthe Ferenc Színház művésze működött közre három énekszámmal. Zárásként a Maradj velem című számot adta elő, mintegy szimbolizálva  azt a törekvést, hogy a fotószemle művészi hatása sokakkal együtt maradjon a kiállítás megtekintése után is…

Csongrády Béla

(Forrás: www.nhc24.hu)

Scroll to Top