Kultúrában gazdag hétvége

Országszerte szeptember harmadik hétvégéjén tartják a Kulturális Örökség Napjait. Megyénk számos települése is csatlakozott ehhez az eseményhez. Ennek köszönhetően múzeumok, középületek, műemlékek, valamint templomok várják látogatóikat. Ilyenkor olyan létesítmények is megnyitják kapuikat vendégeiknek, amelyek szinte egész évben rejtve vannak a nyilvánosság elől.

kultúrában01

Hollókőn a „GasztroVár” elnevezésű

rendezvényre várják az érdeklődőket

a hétvégén

Nógrád megye. „A Kulturális Örökség Napjai” elnevezésű esemény (KÖN) ma már mozgalommá vált. Helyi önkormányzatok, közösségek, szakmai és civil szervezetek vesznek részt benne, valamint fognak össze azért, hogy bemutassák épített örökségünket. A különféle programokon való részvétel egyúttal arra is jó alkalom, hogy az önkéntesek és a látogatók együtt ünnepeljék a helyi értékeket.

Ezen téma kapcsán feltétlenül meg kell említenünk Hollókőt is, hiszen Magyarország egyetlen olyan faluja, amely szerepel az UNESCO világörökség listáján, továbbá határainkon túl is nagy népszerűségnek örvend.

Kelecsényi Péter, a Hollókői Világörökség-kezelő Nonprofit Kft. turisztikai igazgatója lapunknak elmondta: ezen alkalomra kifejezetten nem készültek külön programokkal, azonban ennek ellenére mégis tartanak egy „GasztroVár” elnevezésű rendezvényt. Ott a látogatók nem mindennapi ínyencségeket kóstolhatnak majd meg, így mégis egyfajta kulturális, kulináris kalandban lesz részük.

Az igazgatót a különféle turisztikai fejlesztésekről is kérdeztük. Erre azt a választ kaptuk, hogy folyamatosak a tervezések, valamint Hollókő egyébként több pályázatot is benyújtott. Ennek kapcsán tényeket azonban még nem tudott közölni velünk. Az azonban teljesen bizonyos, hogy az elmúlt esztendőkben kétmilliárd forintot költöttek el a faluban korszerűsítésekre. Ebből a pénzből többek között felújították a középkori várat, emellett mesejátszótér, valamint táncház is létrejött a Nógrád megyei településen.

kultúrában02

Az épített kulturális örökség

egyik kiemelkedően látványos eleme

megyénkben a balassagyarmati

székhellyel rendelkező Palóc Múzeum

épülete, amelyről a napokban

kiadvány jelenik meg

Az épített kulturális örökség egyik kiemelkedően látványos eleme megyénkben a balassagyarmati székhellyel rendelkező Palóc Múzeum épülete, amelyről a napokban kiadvány jelenik meg.

Az épített kulturális örökség egyik kiemelkedően látványos eleme megyénkben a balassagyarmati székhellyel rendelkező Palóc Múzeum épülete. Az intézmény két éve ünnepelte alapításának centenáriumát. Az akkori emlékülés anyaga a napokban jelenik majd meg a „Balassagyarmati Múzeumpalota 100 éve” címmel.

Dr. Lengyel Ágnes, a kiállítóhely igazgatója lapunknak elmondta: a „múzeumpalota” felépülése óta eltelt száz esztendőre emlékező kiadványban a létesítmény építésének körülményei, a tervek, a pályázatok, továbbá maga a megvalósítás is szerepel.

Az intézmény1914-re felépült, de az eltelt száz év alatt meglehetősen hányatott sors jutott osztályrészéül.

Az igazgató kiemelte, a létesítmény történetét ismertető írások mellett összegzés olvasható az elmúlt száz év kiállításairól, valamint jelentős részt tesznek ki a visszaemlékezések is, amelyekben a múzeum volt dolgozóiról, a múltjában fontos szerepet játszó, elhivatott szakemberekről sem feledkeznek meg.

A kiadvány tekintélyes teret szentel a kötet szerzőinek is, akik között szerepel múzeumigazgató, alpolgármester, megyénkben, illetve szűkebb hazánkon kívül élő építész, néprajzkutató, különféle elnökök, valamint számos, a témához igencsak értő munkatárs. A mű szerkesztői azt remélik, hogy a Palóc Múzeum a következő száz esztendőben is teljesíti küldetését a palócság néprajzi, történelmi, kulturális értékeinek fejlesztésében, valamint annak megőrzésében.

(Forrás: www.nhc24.hu)

Scroll to Top