Vedd kezedbe a sorsod!

A Magyar Rákellenes Liga Salgótarjáni Alapszervezete és a Balassi Bálint Megyei Könyvtár Egészség Klubja közös programján dr. Pintér Katalin, a salgótarjáni emlőszűrő állomás vezetője ismertette a kór korai felismerésének jelentőségét.

vedd kezedbe

Szűkebb hazánkban a „rózsaszín októberhez”, azaz a mellrák elleni kampányhoz a Magyar Rákellenes Liga Salgótarjáni Alapszervezete számos programmal csatlakozott annak érdekében, hogy felhívják a helybeliek figyelmét a szűrések fontosságára, a betegség mielőbbi felismerésének jelentőségére.

Kreicsi Mária, a liga salgótarjáni alapszervezetének vezetője lapunknak elmondta: a mellrák elleni küzdelem jegyében motoros felvonulást, plakátversenyt, gálaműsort és figyelemfelkeltő sétát is tartottak már a közelmúltban szűkebb hazánkban. A „rózsaszín” programsorozat következő állomásként rendezték meg a tegnap életre hívott kerekasztal beszélgetést is a Balassi Bálint Megyei Könyvtárban. Az előadáson dr. Pintér Katalin, a salgótarjáni emlőszűrő állomás vezetője – a mellrák elleni küzdelmet fókuszba véve – oszlatta el a szűréssel kapcsolatos tévhiteket, kiemelte a korai felismerés fontosságát, valamint bemutatta a mammográfia és az ultrahang közötti különbségeket is fiatalokból és idősebbekből álló közönségének.

A helyszínen a vezető főorvos kérdésünkre mindenekelőtt leszögezte: a korai felismerés jelentősége, hogy a halálozások aránya jelentős mértékben redukálódjon.

– Statisztikai adatok szerint a halálozási mutatók adatai mintegy harminc százalékkal csökkenhetnének, ha a nők rendszeresen élnének a szűrések adta lehetőségekkel. Az időben felfedezett daganat: nagyrészt egyenlő a gyógyulással! – emelte ki dr. Pintér Katalin.

Hozzátette: a szűréseken résztvevő hölgyek többségének nincsenek panaszai, olykor teljesen véletlenül fedezik fel a rejtett elváltozásokat, ugyanis korai stádiumban semmilyen előjele nincs az emlőráknak.

– A mammográfia röntgensugár segítségével röntgenképet alkot az emlőkről. Ez a egyetlen szűrési módszer a világon, amely a legnagyobb hatékonysággal képes megtalálni a korai stádiumban lévő daganatot. Persze, az eredmény itt sem mindig száz százalékos, hiszen sok tényezőtől – többek között az emlők milyenségétől, a rák elhelyezkedésétől – is függ a végeredmény – ismertette a centrumvezető.

Kiegészítette: az ultrahang nem röntgensugárral dolgozik, e módszer valójában kiegészíti a mammográfiát, illetve fiatal korban ez az egyetlen választható szűrésiforma. – Harminc év alatt ugyanis a mellek mirigyesebbek, így a mammográfia nem látja jól az esetleges elváltozásokat. Az előbb említett életkor felett alkalmazunk általában mammográfiát, azonban ha már ifjú korban gyanús elváltozás észlelhető: az okot ad a mammográfiai szűrés elvégzésére is – húzta alá a szakember.

Dr. Pintér Katalin szakszerű ismertetése után a jelenlévők feltették kérdéseiket a témával kapcsolatban, majd a megyei mellrák ellenes események videó összeállításával zárult az esemény.

A program végső üzenete az volt: mindenki vegye kezébe sorsát, figyeljen oda önmaga, valamint a környezetében élők egészségére is!

Fontos a szűrés!

Évente hozzávetőleg 33 ezer rosszindulatú daganat okozta haláleset történik Magyarországon. Rosszindulatú emlődaganat következtében több mint kétezer nő halálozik el, pedig az időben felismert betegség esetén nagyobb a gyógyulási esély. A kormány ebből a célból építette ki a szervezett szűrések rendszerét, amelynek hosszú távú célja a daganatos betegségek előfordulásának, illetve az emiatt előforduló halálozások számának csökkentése. A szervezett emlőszűrés célcsoportját a 45 és 65 év közötti nők alkotják. Vizsgálatukat kétévente kell megismételni, a szűrések ingyenesek. Lehetőség szerint mindenki éljen e lehetőséggel!

(Forrás: www.nhc24.hu)

Scroll to Top