Vidámság és jókedv a rárósi fák alatt

Közel száz gyermek gyermek vett, vesz részt az egy hete kezdődött és ma záruló Példakép táborban, a Nógrádszakálhoz tartozó Ráróspusztán.

Nógrádszakál-Ráróspuszta. Az idén hatodik alkalommal megrendezett tábort annak idején a térség akkori országgyűlési képviselője, dr. Nagy Andor álmodta és valósította meg. A kezdetektől segítője volt Varga Krisztina, aki azóta is a tábor lelkes szervezője, motorja, vezetője. A fővédnöki tisztet ezúttal Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere töltötte be. Kiemelkedő támogatóként a Hanns-Seidel Alapítvány, a Polgári Szécsényért Alapítvány, illetve a Polgári Magyarországért Alapítvány segítette a kezdeményezés megvalósulását.

vidámság

Feledhetetlen élményekkel gazdagodtak a táborlakók

Az elmúlt hat év alatt kialakult az a lelkes felnőtt csapat, amelynek tagjai egy héten át részt vesznek a tábor életében, segítik azt: Bolgárné Jónás Anita – a tábor szakmai vezetője –, Nagyné Mákos Izolda, Kormány Zsoltné, Bangó János, Bangó Jánosné és Bolgár János.

A kezdeményezés fő célkitűzése, hogy a Szécsényben és a város tágabb környezetében élő, halmozottan hátrányos helyzetű, roma és nem roma gyermekeknek nyújtson felejthetetlen, élményekben gazdag kikapcsolódási lehetőséget.  A táborozásra – a megadott létszámnak megfelelően – az iskolák küldtek gyerekeket, tanulmányi eredményük, magatartásuk és közösségi munkájuk figyelembe vételével.

Bolgárné Jónás Anita elmondta, hogy minden évben egy-egy téma köré csoportosítják a hét eseményeit; idén a család és az önkéntesség állt a középpontban. A gyermekek minden évben találkoznak olyan személyekkel, akik példaként szolgálnak a számukra. A példaképek elmesélik nekik, hogy szorgalommal, kitartással és energia-befektetéssel hogyan változtathatnak az életükön.

Igen színes és változatos volt az idei tábori program. Rendőrök és mentősök mellett a Karancs speciális mentőszolgálat tagjai, valamint más foglalkozású szakemberek is vendégeik voltak. Mindezek mellett természetes sok-sok játék, kézműves foglalkozás, tábortűz és ki-mit-tud vetélkedő szerepelt a palettán.

Térjünk azonban vissza a vendégekhez! Oláh Gergely mesterszakács például az egészséges táplálkozásról és annak fontosságáról beszélgetett a táborozókkal, majd velük közösen egy koktélt is elkészített számukra. A kábítószer károsító hatásáról, a családi életről és önkéntességről ugyancsak szakemberekkel váltottak szót a fiatalok. Nagy sikere volt Radics Giginek, aki a koncertje után szintén elbeszélgetett a gyermekekkel.

Bolgár János, a szécsényi mentőállomás vezetője úgy fogalmazott, hogy saját szakmája a segítésnyújtás, amit ha szükség úgy kívánja, itt, a táborban is alkalmaz. A magyargéci Bangó János hat ével ezelőtt még táborlakó volt, ma már fiatal vezetőként vesz részt annak munkájában. – Csak az elismerés hangján szólhatok azokról, akik lehetővé tették a Példakép tábort, s azt, hogy évente száz gyermek élvezheti annak örömeit – foglalta össze véleményét.

A „főszereplők” azonban természetesen a gyerekek voltak. A negyedik osztályos Oláh Karolina Szécsényből érkezett, s mint mondta, nagyszerűen érzi magát. A vezetők aranyosak, a ki-mit-tud pedig emlékezetes élményeket szerzett számára.

Oláh Roland Krisztián a szomszédos Litkén lakik. Ő arról beszélt, hogy milyen jó és sokszínű a program, emellett azt is kiemelte: remek batárokra tett szert. Ez utóbbit, a kiváló közösséget hangsúlyozta Oláh Kamilla is.

A hatfős endrefalvai csoport nevében Oláh Gedeon tömören úgy fogalmazott: „nagyon jó itt”. Majd hozzátette: minden nap újabb és újabb barátokkal ismerkedik meg. Iskolatársa, Horváth Linda azt ecsetelte: a játék és a szórakozás mellett sokat tanult azoktól a felnőttektől, akik részt vettek a beszélgetéseken.

A negyedikes Gólián Katalin – aki Karancskesziből érkezett – elmesélte, hogy korábban hallott és olvasott a táborról. Számítógépen levelet írt Anita néninek, hogy ő is szeretne ide bekerülni. Azt a választ kapta, hogy írjon az életéről. Megtette, és a legnagyobb örömére itt lehet a többiek között, ahol jól érzi magát. Majd mosolyogva megjegyezte, egy kis munkát adott Bolgár Jánosnak, mert elcsúszott és sebek keletkeztek a lábán.

A varsányi Baranyi Virágnak a kézműves foglalkozás tetszett a legjobban. Lerajzolta a családját: alkotásán szülei mellett a két testvére és ő maga látható. Elmondta, hogy a különböző foglalkozásokon, ügyességi versenyeken tallérokat lehetett gyűjteni, amivel a tábor utolsó napján vásárolni lehet. Ő az otthoniak számára vesz ajándékot.

A táborbori életben fontos az élelmezés is… – Naponta hat alkalommal étkezünk, van reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna, vacsora és pótvacsora. Nagyon finomak az ételek, repetát is kapunk. Én hat fánkot ettem meg… – újságolta a ludányhalászi Berki Annamária.

Mint mindebből látható: egy héten át vidámság, jókedv, s nagyszerű hangulat uralkodott a rárósi tölgyek alatt.

Szenográdi Ferenc

(Forrás: www.nhc24.hu)

Scroll to Top