Közös ügy a tehetséggondozás!

Szécsény. A tehetséggondozás közös ügyünk! Ennek a gondolatnak a gyakorlati megvalósítására jött létre 2012-ben az Emberi Erőforrások Minisztériumához tartozó Új Nemzedék Központ, amely több formában is segíti a tehetség felismerését, fejlesztését, annak valóra váltását. Kiemelten foglalkoznak a tehetségek számára szervezett iskolán kívüli fejlesztőprogramokkal, a tehetséggondozó szakemberek képzésével, a tehetséggondozó műhely és mentor hálózat kiépítésével.

közös ügy01

A fiatalokat pályázati úton és egyéb formában segítik. Igen gazdag és színes a palettájuk, amelynek egyik „színe’ a Tehetség Roadshow országos rendezvénysorozata. Az öt helyszín egyike Szécsény volt, a közelmúltban a népszerű rendezvénysorozat szervezésében adtak egymásnak randevút a tehetséges fiatalok, az érdeklődő szülők, a tanárok.

A művelődési ház nagytermében Jávor Balázs, az Új Nemzedék Központ tehetségfejlesztési igazgatója köszöntötte a megjelenteket.

Hangsúlyozta: ott vannak jelen, ahol a fiatalok: rendezvényeken, fesztiválokon, közösségi összejöveteleken. Elmondta, hogy programjukkal jártak Székesfehérváron, ezt követően ellátogatnak Szolnokra, Komlóra és Kőszegre.

Kisgyőri Roland, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Estélyteremtési Főosztályának főigazgatója köszöntőjében kiemelte, hogy milyen fontos a tehetséggondozás, amelyben jelentős szerepük van a szülőknek, pedagógusoknak, az önkormányzatoknak és a kormánynak.

közös ügy02

Elmondta, hogy a nemzeti tehetségprogram finanszírozása három részből, az adófizetők felajánlott egy százalékából, a kormány és az Unió támogatásából áll össze. Kiemelte, a jövőben is támogatni fogják az óvodákban a tehetséggondozást, segítik az ifjúsági közösségeket, amelyek alultámogatottak, a 8–35 éves korosztály számára pályázati lehetőséget biztosítanak.

A fiatal tehetségeket óvodai, általános és középiskolai, főiskolai és egyetemi programokat, civil kezdeményezéseket támogatnak pályázati formában.

Dr. Bagó József, Szécsény város jegyzője a házigazdák nevében köszöntötte a jelenlévőket, ő is hangsúlyozta a szülők, az önkormányzatok felelősséget, elmondta, hogy a városukban igen aktív a művészeti élet.

A közönség nagy tapssal fogadta a délután sztárvendégét, Radics Gigit, aki a Szécsényhez közeli Endrefalváról indult el a világsiker felé. A műsorvezető beszélgetett a fiatal énekesnővel, akinek tehetségét hatéves korában az édesapja fedezte fel.

Hangsúlyozta, kevés a tehetség, ha ahhoz nem társul kitartás, akaraterő. Arra kérte a fiatalokat, hogy ne adják fel álmaikat, higgyenek abban, hogy meg tudják valósítani terveiket. Megemlítette a saját példáját, ő is több tehetségválogatón vett részt, már-már feladta, amikor 15 évesen jelentkezett a hatodik megmérettetésre, ami sikerült is.

Az endrefalvai diákok virágcsokorral köszöntötték iskolájuk egykori diákját, aki egy dallal – amelynek éneklésébe bevonta a fiatalokat is – búcsúzott.

Ezt követően a tehetséges fiataloké volt a színpad. Elsőké

nt az Iglice Néptáncegyüttes két gyermektáncosa, Szuszai Hunor és Poór Mária lépett fel, akik sikeresen szerepeltek a Duna Tv „Felszállott a páva” tehetségkutató versenyén. A varsányi általános iskola nyolcadikos diákja, Rigó Vanessza a versmondás szeretetéről tett tanúbizonyságot.

Ezt követően a hollókői, szécsényi, balassagyarmati diákokból alakult Baranta csoport bemutatójának tapsolhatott a közönség. A szécsényi Andi Színjátszósai egy musical részletet mutattak be sikerrel. A szécsényi II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola és Gimnázium tanulója, Oláh Szandra, akinek Radics Gigi a példaképe, dalaival hódította meg a közönséget. A szécsényi Palóc Néptáncegyüttes ifjúsági tánccsoportja méltán vívta ki a közönség elismerését. A színpadi műsor Snétberger Zenei Tehetségközpont három előadójának műsora zárta.

A kamarateremben, az aulában, galériában interaktív foglalkozásokra várták a fiatalokat. Izolda népi játékainál kipróbálhatták a bürökduda készítését. A II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola és Gimnázium csipkekészítő szakkör felnőtt vezetői és diákjai a csipkeverés rejtelmeibe avatták be az érdeklődőket. A Magyar Vívószövetség a vívás iránt keltette fel a fiatalok érdeklődősét. Volt karaoke, és LEGO, robot bemutató, kreativitást fejlesztő foglalkozás.

Jávor Balázs lapunknak elmondta, hogy a szülők gyermekeinek tehetségének a fejlesztéséről, kibontakoztatásáról, annak segítéséről dr. Duró Zsuzsanna gyermekpszichológus tartott előadást, válaszolt a felmerülő kérdésekre. A pedagógusok arról váltottak gondolatot, hogy milyen módon tudják segíteni a különböző tehetséges fiatalok kibontakoztatását.

Szenográdi Ferenc

(Forrás: www.nhc24.hu)

Scroll to Top