Példaképek, államtitkári szinten

Ötödik alkalommal rendeztek a Hanns Seidel Alapítvány támogatásával Példakép tábort környékbeli, hátrányos helyzetű gyerekeknek az ipolymenti Ráróspusztán a múlt héten. A tábor vendégváró napjára, az utolsó előttire, meghívták Novák Katalint, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkárát is.

Nógrádszakál, 2017. június 30. Novák Katalin, az Emberi Erõforrások Minisztériumának (Emmi) család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelõs államtitkára gyerekekkel énekel a Példakép táborban a Nógrádszakál közelében lévõ Ráróspusztán 2017. június 30-án. A táborban 85 hátrányos helyzetû gyermek vesz részt, valamennyien a környezõ településekrõl. A tábor zárónapján minden gyerek iskolatáskát és tanszercsomagot kap majd, hogy ezzel is segítsék a tanévkezdést. MTI Fotó: Komka Péter

Novák Katalin együtt énekelt a gyerekekkel

MTI Fotó: Komka Péter

Nógrádszakál-Ráróspuszta. Amíg az államtitkár érkezésére vártunk, Fixl Renáta, az említett alapítvány munkatársa lapunk kérdésére elmondta: a tábor mottója a család, az egy hét során pedig 15-20 olyan vendéget is fogadtak, akit arra kértek, hogy meséljen példaadó életútjáról. Mivel a tábor megszervezését az EMMI is támogatja, felkérték Novák Katalint, hogy ő is beszéljen a gyerekeknek a példakép választásának fontosságáról.

A megnyitó a táborozók műsorszámaival kezdődött. Varga Krisztina, a tábor vezetője és főszervezője elmondta, hogy a színpadra lépő gyerekeket házi tehetségkutatón választották ki, különösebb felkészülésre nem is volt lehetőség.

– Göröngyös volt az idetartó út, de göröngyös az itt lévő gyerekek életútja is – fogalmazott.

A főszervező hozzátette, hogy a tábor megrendezésére egy éven keresztül készülnek, nagyon sok fáradsággal is jár, de az itt szerzett élményeknek köszönhetően aztán egy évre elegendő energiát kapnak a folytatáshoz. Megemlítette az egyik résztvevő kislányt is, aki azt mondta a táborról, hogy ez a legszebb élmény az életében.

A tartalmas színpadi műsor, majd a közös éneklés után Novák Katalin lépett a jelenlévő 85 gyermek, illetve a vendégváró napra meghívott vendégek, korábbi előadók, környékbeli polgármesterek, civil szervezetek, hatóságok képviselői elé. Beszédét azzal kezdte, ami akár egy táborozás mottója is lehetne:

– Összetartozunk, legyen közöttünk bármilyen különbség!

példaképek02

Nagy volt az érdeklődés nem csak a tábor,

hanem a pénteki program iránt is

Ezután megkérte a gyerekeket, hogy tegye fel a kezét, kinek milyen hivatást folytat a példaképe: sportoló, zenész, színész, rendőr, tűzoltó, vagy politikus; mindegyikre akadt legalább néhány jelentkező, de a sportolók és a zenészek elvitték a pálmát.

Az államtitkár azzal folytatta, hogy példaképpé nem lehet kinevezni senkit, példaképpé az válhat, aki valami jó dolgot tesz. Kifejtette, hogy az sem gond, ha valakinek nem egy személy a példaképe, hiszen több ember egy-egy tulajdonsága is lehet szimpatikus valakinek. Úgysem is lehet mindent pontosan ugyanúgy csinálni az életben, mint az, akire valamiért felnézünk.

Nő a tehetséggondozásra fordítható támogatás

Jövőre tíz százalékkal, 3,1 milliárd forintra emelkedik a tehetséggondozásra fordítható támogatások összege – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkára a Nógrádszakál-Ráróspusztán ez évben ötödször megrendezett Példakép tábor pénteki programján. (MTI)

Novák Katalin jelezte: az a tehetségprogramok célja, hogy a család szociális helyzetétől függetlenül adjanak lehetőséget a tehetség kibontakoztatására. A tehetségprogramoknak van több olyan alprogramjuk, amelyek kifejezetten a hátrányos helyzetűeket szólítják meg. Az Arany János-program például évente háromezer gyereknek ad támogatást – tette hozzá. A Nemzeti Tehetség Programon belül működő roma szakkollégiumi hálózat a felsőoktatásban tanulókat segíti, jelenleg háromszáz hallgató kap támogatást.

Novák Katalin kiemelte a Snétberger Ferenc gitárművész, zeneszerző által működtetett tehetségprogramot, amely elsősorban romákat támogat, nagyon színvonalas zenei képzést nyújtva a résztvevőknek. A fiatalok emellett nyelveket tanulnak, és menedzselési ismereteket is szerezhetnek.

Az államtitkár a napokban beindított Erzsébet táborokról elmondta: ötszáz településen ezerháromszáz napközis tábort szerveztek 55 ezer gyereknek a hátrányos helyzetű régiókban. A résztvevőknek napi száz forintot kell fizetniük, ezért nyolcórás felügyelet mellett napi négyszeri étkezést is adnak nekik.

Varga Krisztina, a Példakép tábor vezetője az MTI kérdésére elmondta, hogy az idén is a Hanns Seidel Alapítvány támogatásával megrendezett ráróspusztai táborban 85 hátrányos helyzetű gyermek vesz részt, valamennyien a környező településekről. A tábor szombati zárónapján minden résztvevő iskolatáskát és tanszercsomagot kap majd, hogy ezzel is megkönnyítsék családjuknak a tanévkezdést.

Novák Katalin kifejtette: a fiatalok egymás között is találhatnak példaképeket. Az övé nem híres és nem is gazdag, nem szerepelt soha a televízióban, viszont élete során nagyon sokat tett egy Kecskemét melletti település, Ágasegyháza kulturális életéért és a helyi oktatás színvonalának emeléséért. Az államtitkár asszony példaképe a nagypapája, aki pedagógus volt, Ágasegyháza általános iskolájának igazgatója, egyben a helyi közművelődés főszervezője. Mindenki ismerte és szerette, ha április elsejére valami tréfával készült, azon még a kárvallottja is csak nevetett, ténykedése nyomán pedig a helyi közösség összetartásból is példát mutatott. Elismertségét jelzi, hogy a község művelődési házát is róla nevezték el.

Novák Katalin hozzátette: a példakép követésében nem kell a legnagyobb dolgokra törekedni, hiszen nem lehet mindenki világhírű művész, vagy olimpiai bajnok. Az apró dolgok is megváltoztathatják az ember környezetét és ezek is vihetik előbbre a világot.

Az államtitkár ezután arról szólt, hogy nem mindenki indul egyenlő esélyekkel az életben, a család körülményei a meghatározók. Akik hátrányos helyzetűek, azoknak bizony többet kell küzdeniük, de ez ne szegje a kedvét senkinek, hiszen nem azt kell nézni, hogy másnak miféle tárgyai vannak, vagy mije szebb és jobb. Azt is szem előtt kell tartani, hogy másnak esetleg még ennyije sincs.

– Úgy lépjetek előre, hogy lefelé is néztek közben – mondta Novák Katalin, utalva arra, hogy másokra is oda kell figyelni életünk során.

Szólt ezután röviden a család jelentőségéről, az önkéntesség szerepéről – utóbbi szép példája a ráróspusztai tábor megszervezése.

A hivatalosnak aligha nevezhető program végén a tábor lakói megfogták a vendégek kezét, körbevezették őket a ráróspusztai létesítményben. Novák Katalin is megtekintette a faházakat, majd a tisztasági versenyben első helyezett fiúk invitálására még a legrendesebb szobává nyilvánított szálláshelyre is benézett.

A program másnap, szombaton, a tábor zárónapján iskolatáska és tanszercsomag átadásával ért véget.

Faragó Zoltán

(Forrás: www.nhc24.hu)

Scroll to Top